nauka,  porady

Jak zostać adwokatem

Znalezione obrazy dla zapytania paragraph
Adwokat to jestem z najbardziej prestiżowych zawodów

Zawód adwokata (czy generalnie prawnika) kojarzy się bez wątpienia z prestiżem i wysokimi zarobkami. Seriale opisujące prace prawników rozbudzają wyobraźnię, kto z nas nie oglądał „Suits”, czy „Prawa Agaty”? Komu z nas nie marzyło się bycie gwiazdą wokandy, prowadzenie głośnych spraw i tłuste czeki z wypłaty?

Co trzeba zrobić żeby zostać adwokatem?

  • Musimy skończyć studia prawnicze
  • Przystąpić i zdać egzamin na aplikację adwokacką
  • Ukończyć aplikację (3 lata)
  • Przystąpić i zdać egzamin adwokacki
  • Gotowe 🙂 jeszcze tylko ślubowanie i jesteśmy adwokatem

Studia prawnicze są jednymi z cięższych studiów, wymagają od studentów wiele nauki i opanowania niezliczonych stron kodeksów, zapoznania się z tysiącami kazusów, zdania dziesiątek ciężkich egzaminów.

Bycie adwokatem w dużym mieście wojewódzkim takim jak Łódź wiąże się z ciężką pracą i podróżowaniem po całej Polsce. Klienci mogą pochodzić z różnych części Polski – np. w poniedziałek sprawa w Gdańsku, a w środę w Krakowie, Lublinie lub Kielcach.

Co dalej?

Dostanie się na listę adwokatów to dopiero początek. Młody mecenas nie ma jeszcze renomy ani bazy klientów. Na początku może liczyć na skromną ilość spraw skierowanych z urzędu ale stawki za sprawy z urzędu nie są na tyle zadowalające by móc pozwolić na wysokie zarobki. Kluczem to wysokich wypłat jest prowadzenie spraw o wysokiej wartości przedmiotu sporu, np. spraw odszkodowawczych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *